ısınma sorunu olmayan telefonlar
Isınma problemi olmayan android telefonlar

Cep telefonu alırken cihazın uzun ömürlü ve ısınmayan telefon olmasını isteriz. Bu yüzden de cihazların teknik detaylarına dikkat ederiz. Telefonlar, uzun yıllar boyunca biz kullanıcılara haberleşme konforu sağlar. Ancak geleneksel telefonların aksine, yeni model ısınmayan telefonlar daha uzun yıllar boyunca bu hizmeti sürdürür.

Isınmayan Telefonlar – En Isınan Telefon Modelleri

Cihazları satın almadan önce, ısınmayan akıllı telefonlar hangi modellerdir diye araştırma yapmak, size bu konuda iyi bir alışveriş yapma imkanı verir. Cihazı satın alırken, ısınmayan Android telefon modelleri üzerine odaklanmanız, daha uzun ömürlü cihaz almanızın yolunu açar. Cihazlarda kullanılan elektronik bileşenler arasında en çok ısınan parça, pil, işlemci, GPU ve ana kart bileşenleridir. Isınmayan akıllı telefon alırken, işlemcilerinin kaç nano metre mimari ile inşa edildiklerini araştırmak gerekir. Geçmişte kullanılan akıllı cihazların işlemcilerinin aşırı ısınmasına yol açan faktör; CPU yani işlemcilerinin büyük olması idi. Şimdi 8 nano metre, 7 nano metre ve hatta 5 nano metre yonga setleri var ve bu cihazlar, yüksek performans sağlayarak, oyun ve karmaşık işlemlerde ısınma problemini ortadan kaldırıyorlar. Isınmayan telefonlar bir başka avantaja da sahipler, öyle ki saat frekansları çok yüksek tutuluyor. İşlemcileri ısındığında onları soğutacak ısı alma teknolojileri de son derece gelişmiş durumda. Telefonları şarj ederken, mobil oyun oynamak, internette gezinmek, grafik işlemciyi yoran programları kullanmak, telefonun ısınmasını kolaylaştırır. Bu bilgiden sonra şimdi ısınmayan telefon modellerine göz atalım.

Isınmayan akıllı telefonlar

Bu gün kullanıcıların beğenisini toplayan en iyi ve ısınmayan cep telefonu modellerinden biri; Samsung Galaxy Note 9 modelidir. Bu cihaz imal edilirken, ısınmayı önlemek için, su karbon ısı alma sistemi ile dizayn edildi. Cihazın Exynos 9810 model 8 çekirdekli bir işlemcisi ve 4.000 mAh kapasiteli bir pili var. Isınmayan telefon modeli olan Samsung Galaxy Note 9 modelinin diğer özelliklerine bakalım:

 

Samsung Galaxy Note 9 Özellikleri

Isınmayan telefon isteyenler için en iyi seçeneklerden biri olan bu cihaz, 6.40 inç ekran boyutuna sahiptir, 128 GB dahili alanı ve 6 GB ram bileşeni ile gelen cihaz, süper AMOLED bir ekran taşıyor. Cihaz 10 nano metre mimari ile gelen ve üretici firmanın kendi ürettiği çip olan Ecynos 9 serisi 9810 model ısınmayan işlemci ile geliyor. İşlemciyi soğutan su karbon sistemi bu cihazı ısınmayan cihaz yapıyor. Ayrıca Mali G72 grafik işlemci de performansı arttıran bir diğer devre elemanı olarak geliyor. Cihaz 6.200 TL ile 8.500 TL arasında satılıyor.

 

Asus ROG Isınmayan Telefon Modeli

Soğutma sistemi son derece iyi tasarlanmış bu cihaz da ısınmayan telefon modelleri arasında yer alıyor. Cihaz mobil oyun meraklıları için üretildi bu yüzden de işlemci ve grafik işlemciye çok yük düşüyor. 6.0 inç ekranı olan cihaz 2.96 Ghz frekansa çıkan mükemmel bir çiple geliyor. Yüksek frekans çekirdekli işlemci taşıyan tüm telefonlarda ısınmama avantajı vardır. 8.000 liradan başlayan ısınmayan telefon modeli Asus ROG Snap Dragon 845 model işlemci ile geliyor. Cihaz AMOLED ekran, 8 GB ram ve 128 GB dahili alana sahiptir. 4.000 mAh kapasiteli bataryası olan cihazın, telefonları zorlayacak grafik uygulamalar için üretildiğini belirtelim. Ayrıca kamera elemanları da orta seviyenin üstünde seçilen bu cihazda 12 MP optik görüntü sabitleyici özellikli kamera bulunuyor ve arka kameralar 2160 piksel – 60 FPS video çekim yeteneğine sahipler. Asus ROG cihazını ısınmayan telefon yapan özelliği; özel yerleşik buhar odası ısı alma teknolojisini kullanmasıdır.

One Plus 6T McLAren Isınmayan Telefon Modeli

Batarya koruma yapı elemanlarını aşırı ısınmaya karşı korumak için, 8 katmanlı olarak tasarlayan firmanın gözde ürünü olan One Plus 6T McLAren ısınmayan telefon modelleri arasında yer alıyor. Bu cihazın oyun esnasında bileşenlerinin ısınmasını önleyen özel bir soğutma mekanizması var. 6.41 inç boyutta ekranı ile gelen cihaz, 10 GB ram ve 3.700 mAh kapasiteli bir batarya taşıyor. Bu cihazda da yine Snap Dragon 845 model çip var ve 4 çekirdeği, yükü hafifletmek için 2.80 GHz frekansa çıkabiliyor. Adreno 630 model GPU da bu işlemcinin en büyük yardımcısı. Cihazın Full HD plus ekranı, 6.41 inç boyutta olup aynı zamanda AMOLED ekran teknolojisini de kullanıyor.

Xiaomi Poco F1 Modeli

Sıvı soğutma sistemini kullanan bu cihaz da ısınmayan Android telefon listesinde yer alıyor. Makinede üstün kalitede yüksek performanslı bir cip olan Snap Dragon 845 var. Diğer bileşenlerin de bu CPU elemanına ayak uyduran yüksek performanslı bileşenler olması gerektiği için, firma GPU olarak Adreno 630 modeli seçti. Opsiyonel olarak 6 GB ram bileşeni ve 4.000 mAh batarya ile gelen bu ısınmayan Android telefon modeli, temel versiyonunda sabit ROM olarak 64 GB alan ve 256 GB SD imkanı sunuyor.

En çok ısınan telefonlar

Piyasada en çok ısınan telefonlar, işlemci mimarisi 10 nano metre üzerinde olan, GPU bileşeni iyi seçilmemiş düşük ve orta bütçeye hitap eden telefonlardır. Bu cihazlara yüksek performans isteyen uygulamaların yüklenmesi, cihaz ömrünü kısaltır. Bu tür telefonlarda Bluetooth ve konum ayarlarının kapalı tutulması, şarj esnasında cihazların kullanılmaması, bu cihazlara oyun yüklenmemesi gerekiyor. Isınmayı azaltmak için Clean Master programını indirerek kullanabilirsiniz. Batarya ömrünü uzatmak için de iyi bir yönetici olarak çalışan Greenify programını indirip kullanabilirsiniz. Telefonu soğutmanın en iyi yolu, gereksiz programları kapatmak, arka planda çalışan uygulamaları saf dışı etmektir.

Superonline şifre değiştirme

Önceki yazı

Photoshop Alternatifi Programlar

Sonraki yazı

İlginizi çekebilir

Yorum

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Cep Telefonu