Photoshop programı birçok kullanıcı tarafından bilinen ve sıklıkla kullanılan uygulamaların başında geliyor. Fotoğraf düzenleme, fotoğraf birleştirme ve buna benzer birçok özel detayı gerçekleştirmeye imkân tanıyan uygulama sınırları ortadan kaldırmaktadır. Uygulama sayesinde birçok baskı firması yenilikçi çözümler üretiyor. Baskı ve medya üzerine faaliyet gösteren çoğu firma bu uygulamayı kullanıyor. Uygulamanın bu kadar çok tercih edilmesi ve sektörde lider konumda olması fiyatlarının yüksek olmasına yol açmaktadır. Lisans ücretleri bir hayli fazla olan Photoshop için çeşitli alternatif programlar da mevcuttur. Photoshop alternatifi başlığı altında toplanan bu uygulamaları inceleyerek farklı fakat benzer işi gören uygulamaları öğrenebilirsiniz. Bu uygulamaların çoğunda temel detaylar aynıdır. Hatta birçok programda ara yüz bile Photoshop ile aynıdır. Burada farklılıkları oluşturanlar programların fiyatları ve sundukları ek seçeneklerdir. Photoshop’un pazarda lider olması sebebiyle fiyatı oldukça yüksektir. Alternatif olan uygulamalar daha uygun fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Ayrıca alternatif programlar bilgisayarda daha az yer kaplayabilmektedir. Aynı işlevi gören ve daha az yer kaplayan uygulama kullanıcıların tercih edebileceği bir seçenek olacaktır.

Affinity Photo

Bu uygulama Photoshop alternatifi arayışında olanların karşılaşacağı ilk programlardan birisidir. Photoshop ile benzer bir ara yüze sahiptir. Bu açıdan kullanıcıların uygulamaya alışma süreci daha rahat ilerleyebilir. Ara yüze kullanan herkes bu programın ara yüzüne rahatlıkla alışabilir ve hızlıca kullanmaya başlayabilir. Ürüne ait RAW düzenleme aracı mevcuttur. Bu araç sayesinde fotoğraflardaki renk kalitesi ayarlanabilir. Parlaklık gibi değerler istenilen oranlara getirilerek fotoğraf üzerinde özel düzenlemeler yapılabilir. Ürünün bu düzenleme aracını sunması photoshop alternatifi olması anlamında büyük bir adımdır. Bu sayede birçok kullanıcı bu programı tercih edebilmektedir. Bir diğer önemli özelliği ise tüm fotoğraf formatlarını açabiliyor olmasıdır. PNG, JPEG, TİFF, FPED gibi formatlardaki dosyaları bu program ile açmak ve fotoğraflar üzerinde işlem yapmak mümkündür. Buna ek olarak program üstün bir hız sunuyor.

Özellikle animasyonlarda ve efektlerde komutlara anında tepki gösterebilen bu uygulama sayesinde çalışmanın daha hızlı yapılması mümkün. Efektlerin anlık olarak izlenebiliyor olması ise zaman kazanmak adına oldukça önemli. Renk açısından da kullanıcılarına birçok farklılık sunan program renk uzayı seçeneği ile de kullanıcıların seçimlerini kolaylaştırmaktadır.

Fotoğraflarda yapılacak olan gölgeleme işlemleri için kullanılacak araçlar fotoğraf düzenlemek isteyenlerin önem verdiği noktalardan birisidir. Ara yüze alternatifi olan Affinity Photo bu alanda da farklı birçok seçenek sunuyor. Etkin araçlar ile kısa sürede düzenleme yapmaya olanak tanıyor. Ayrıca yapılan düzenleme anlık ön izleme ile görüntülenebiliyor. Bu uygulamanın sunduğu bir başka özellik ise özel efektleridir. Sıvılaştırma gibi efektler ile fotoğraflara çok daha farklı havalar katmak mümkün. Sıradan düzenlemeler için ise geniş bir araç çubuğu mevcut. Buradan gerekli ayarlamalar yapılarak harika bir deneyim yaşamak mümkündür.

Pixl Editor

Bir başka ara yüze alternatifi olan uygulama ise Pixl Editor olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama Photshop’a benzer özellikler taşıyor. Uygulamanın benzer özellikler taşıması ve buna ek olarak farklı seçenekler sunması kullanılabilirliğini artırıyor. Ara yüz olarak ara yüze ile aynıdır. Bu ise kullanım kolaylığı sunmaktadır. Uzun yıllardır Photoshop kullanan birisinin bu uygulamayı da rahatlıkla kullanabileceği söylenebilir. Araçlara ulaşmak için ekranın sol tarafı incelenebilir. Tüm araçlar ekranın sol kısmında yukarıdan aşağıya doğru sıralanmıştır. Bu sıralama Photoshop’a göre farklılıklar içerebilir. Fakat genel olarak aynıdır. Katman oluşturma seçenekleri ise yine sağ tarafta yer alıyor. Buradan katman atama, mevcut katmanları silme, katman sayısını değiştirme gibi işlemler yapılabiliyor. Ayrıca diğer ayarlar bölümü de bu bölümde yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak fotoğrafın görüntü kalitesini ayarlama gibi özel seçenekler de mevcuttur. Photoshop alternatifi olarak önemli bir yere sahip olan bu program ile harika deneyim yaşamak mümkün. Uygulamada fotoğrafları fotomontaj ile birleştirmek de mümkün. Ayrıca fotoğrafların arka planında yer alan istenmeyen nesneleri de silebilirsiniz. Bu özellik kullanılırken özel araçlar da sunan uygulama Photoshop’a karşı güçlü rakiplerden birisidir. Birçok kullanıcının tercihi olmaya devam etmektedir.

PhotoDirector 365

Bir diğer Photoshop alternatifi ise PhotoDirector 365 programıdır. Bu program benzer bir ara yüz ile geliyor. Özelliklerin ise %90’ı mevcuttur. Photoshop yerine uygulamayı kullanmak mümkün. Fotoğraf üzerindeki ışık ayarlarını yapmak ve parlaklığı ayarlamak yine benzer bir komut ile gerçekleşiyor. Bu komut yardımı ile gelecek ekrandaki tüm detaylar neredeyse Photoshop ile aynıdır. Bu ise kullanımının oldukça kolay olmasını sağlıyor. Bir diğer önemli özelliği ise katmanlar arasında geçiş sağlaması ve bu katmanlara müdahaleyi mümkün kılmasıdır. Bu sayede fotoğraf düzenleme konusunda daha başarılı bir çalışma yapmak mümkün olacaktır. Renkleri değiştirmek de bu uygulama ile mümkün. Fotoğraf üzerindeki renkleri, katmanları dikkate alarak parça parça değiştirebilirsiniz. Bu sayede renk değişimlerini daha profesyonel şekilde tamamlayabilirsiniz. Siz de Photoshop alternatifi olarak bu uygulamayı seçerek birçok ek fayda sağlayabilirsiniz.

Corel PHOTO-PAINT

Photo Paint Resim Düzenleme Programı

Photoshop alternatifi

Photoshop alternatifi olarak önerilebilecek bir başka program olan Corel PHOTO-PAINT ile Photoshop üzerinde yer alan birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak programın kendine özgü ve üstün özellikleri de mevcuttur. İlk olarak filtreler konusunda bir üstünlük bulunuyor. Photoshop üzerinde bulunan tüm filtreler bu program içinde de yer almaktadır. Buna ek olarak farklı ve yeni birçok filtre de kullanıcılara sunuluyor. Bu anlamda program bir tık daha öne geçmeyi başarıyor. Ayrıca bu program bilgisayarı biraz daha az yoruyor. Daha az RAM kullanımı sunarak bilgisayarın hızının düşmesini engelliyor. Buna ek olarak işlemleri çok hızlı gerçekleştirmektedir. Komutlar verildikten sonra milisaniyeler içinde işlemler tamamlanmaktadır. Tüm bu avantajlarına ek olarak programla alakalı birçok eğitim videosuna da ulaşmak mümkündür. Bu eğitim videolarını izleyerek programın detaylarını öğrenebilirsiniz. C++ dilinde yazılmış olan bu program ilk olarak Linux için kullanıma sunulmuştur. Daha sonrasında ise Windows ve Mac Os işletim sistemlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Program iyi bir Photoshop alternatifi olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Inpixio Photo Studio

PhotoStudio Pro

Bu program ile fotoğraflarınızı düzenleyebilir, fotoğraflarınıza temalar ekleyebilir, renk düzenlerini ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda fotoğraf boyut ayarlama işlemlerini de tek bir tık ile tamamlayabilirsiniz. Uygulama arka plan silme konusunda da iddialıdır. Photoshop alternatifi olarak tercih edilebilecek bu uygulama sayesinde arka plandaki istenmeyen görüntüleri saniyeler içinde silebilirsiniz. Hızlı işlem yapma kabiliyeti ve kullanım kolaylığı sunan arka plan silme araçları ile bunu yapmak mümkündür. Ayrıca uygulama fotomontaj yapmaya da imkân tanıyor. Özel butonları sayesinde dakikalar içinde güzel bir montaj yapabilirsiniz. Photoshop ile benzeyen birçok seçenek sunan uygulama Photoshop’un sunmadığı farklı özel detayları da kullanıcılarına sunuyor. Rekabetçi bir fiyattan piyasada yer alan ürün Photshop alternatifi arayışında olanların en çok tercih ettiği uygulamaların başında gelmektedir. Farklı özellikleri mevcuttur. Fotoğraf silici, kesici gibi özellikleri bulunmaktadır. Buna ek olarak fotoğraf düzenleyici, fotoğraf odaklayıcı gibi özel detaylı seçenekleri de mevcuttur. Siz de uygulamayı satın alarak bu özellikleri kullanabilir, Photoshop yerine bir alternatif olan bu programı tercih edebilirsiniz.

Isınmayan Telefonlar – En Az Isınan Telefonlar

Önceki yazı

Modem Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Sonraki yazı

İlginizi çekebilir

Yorum

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji