kolay ingilizce kelime öğrenme

Bir dili öğrenmek için o dilin kelimelerini de öğrenmemiz gerekir. İngilizce de dil bilgisi bilmek bile eğer kelimelerin anlamlarını bilmiyorsanız işinize yaramaz. Bu nedenle günümüzde İngilizce kelime öğrenme uygulamaları hayat kurtarır. Bu nedenle çok fazla uygulama vardır ve tek tek sıralamak gerekirse en iyi İngilizce kelime öğrenme uygulaması olarak gösterilecek uygulama sayısı çok fazladır.

En İyi İngilizce Kelime Öğrenme Uygulamaları

En iyi öğrenme şekli genelde sözlü, işitsel ve yazısal olarak gösterilir. Öğrenme aşamalarında not tutmak ve tekrar etmek çok önemlidir. Her ders yeni öğrendiğiniz kelimeler her uygulamada kayıt edilir, ders bitiminde kayıt kısımlarından bakıp not olarak yazabilirsiniz. İngilizce kelime kartları hazırlayarak hep elinizin altında bulunan ezberler hazırlayabilirsiniz. Şimdi sizlere kullanabileceğiniz İngilizce kelime öğreten uygulamaları anlatacağım ;

 

  1. Duolingo

Duolingo uygulaması İngilizce kelime öğrenme uygulamalarının en çok bilinenlerindendir. Bunun nedeni ise hem konuşmak, hem yazmak üzerine eğitimler vermesidir. Ücretli ve ücretsiz olarak iki bölüme ayrılmıştır ama ücretsiz bölümü bile size çok fazla şey öğretmektedir. İngilizce kelimeleri öğrenmek için bu uygulama hem çok eğlenceli, hem çok yararlı olacaktır. Günlük olarak sizin planladığınız bir programa göre çalışacaksınız. Mesela günlük 15 dakika çalışmak istiyorsanız, 15 dakikada kelimenin anlamını, nasıl okunduğunu ve nasıl yazıldığını öğreneceksiniz. En son yaptıkları güncelleme sonrasında okuyup, yanıtlayabileceğiniz olay dizilerine yer verilmiştir. Orada bahsi geçen olaya göre soruları cevaplamanız gerekir. Bütün konular kısım kısım ayrılmıştır, kelimeleri unutmamanız sık sık tekrar yapmanızı sağlar. 1 konu bittiği zaman dairenin içi altın renginde gözükür ve en fazla 2 hafta sonra o altın rengi daire kırılır. Bu durumda sizin tekrardan o konuya girip çalışmanız gerekir ama sadece 1 test gönderilir, tekrarlar bu şekilde sağlanır. Uygulama hem küçük yaştakiler için, hem yetişkinler için çok kullanışlıdır.

Her etkinlik yaklaşık 7 dakika sürer ve aynı sorular tekrarlandığı için ister istemez öğrenmiş olursunuz. Etkinlik içerisinde yanlış yaptığınız şeyler sıraya eklenir ve etkinlik sonunda doğru işaretleyene kadar karşınıza çıkar. Ücretsiz kullanımda size 5 tane can verilmektedir, yani sadece 5 tane yanlış yapma imkanınız vardır. Ücretli kısmının imkanları daha fazladır, o kısımda 5 can gibi bir sınır yoktur. Yanlış yapsanız da sadece sona eklenir ve canınız gitmez. Uygulamanın ana sayfasına geçtiğinizde yanlışlarınızı inceleme imkanı sağlar. Yaptığınız bütün yanlışlar oraya yüklenir.

Telafuzunuzu test edebilirsiniz, söylediğiniz kelimeleri doğru telafuz edebiliyor musunuz ona bakılır. Çevrimdışı kullanabilmeniz sağlanır ve reklam görmezsiniz. Yapamadığınız soruları sınırsız bir şekilde atlayabilirsiniz. Düzey sınavına girip düzeyinize uygun dersler alabilirsiniz. Bu uygulama sadece İngilizce üzerine değildir. Diğer birçok dili öğrenmek içinde kullanabilirsiniz.

 

  1. Busuu

Bu uygulamada ilk girdiğiniz zaman günlük planınızı hazırlamanız gerekir. Sonrasında da seviye sınavına girmeniz gerekiyor, çünkü A1, A2, B1 gibi seviyeler bulunmaktadır. 2 dakika süren bu seviye sınavı sonrasında öğrenme düzeyinize göre derslere devam edersiniz.

İngilizce kelimeleri öğrenmeniz için bu uygulama size hem yazdırır, hem söyletir. Etkinliğe girdiğiniz zaman sizi ilk önce Türkçe yazılmış bir plan karşılar, bu planda o derste ne öğrenecekseniz o yazar. Sonrasında yerlisinin ağzından o kelimeyi duyarsınız. Yazma kısmına geldiğinizde kelimeleri hatalı yazdığınızda kabul etmez ve sıraya ekler. Dersin sonuna doğru size tekrardan sorar ve bilmeniz gerekir. En ufak hatayı bile kabul etmemesi size daha sağlam bir temel oluşturacaktır.

Tamamlama soruları, telafuz etkinlikleri bitince ilk ders bitmiş olacak. Bazı kelimeleri veya yazıları keşfet de paylaşma imkanınız vardır, siz bunu yaptığınız zaman o dili çok iyi bilen kişiler sizin yanlışlarınızı yazabilir ya da telafuzunuzu düzeltebilirler. Bu uygulamada ücretli ve ücretsiz olarak iki kısma ayrılmaktadır. İngilizce kelime uygulamaları genel olarak bu şekilde ayrılır. Ücretli kısmında birden fazla dil öğrenme imkanınız vardır. Çevrimdışı kullanabilirsiniz, ücretsiz kısımda böyle bir hizmet yoktur. Kendinize özel çalışma planı hazırlayabilirsiniz. Bütün plan sizin ayarladığınız zaman dilimine göre olur.

Dersler sadece kelime öğrenme olarak kalmaz, dil bilgisine de girer. Bu sayede daha kalıcı bir eğitim almış olursunuz. Ücretsiz kısımıda iki plana ayrılmıştır, biri rahat öğrenci kısmı, diğeri ciddi öğrenci kısmıdır. Yukarıda bahsedilen etkinlikler ciddi öğrenci kısmındadır. Rahat öğrenci kısmında birden fazla dil öğrenme imkanı yoktur ve kendinize özel çalışma planı hazırlayamazsınız.

 

  1. Memrise

Bu uygulama iyi İngilizce kelime ezberleme uygulamalarından biridir. En iyi özelliklerinden biri size gösterilen bütün kelimeler yerlilerin ağzından duyular. Yani yeni öğrendiğiniz kelimeyi en iyi telafuzuyla öğrenirsiniz. İstediğiniz kadar yanlış yapabilirsiniz, önemli olan doğrusunu bulmanız. İngilizce kelime öğrenmek için bu uygulama size çok yardımcı olacaktır. Size kelimelerin anlamını gösterirler.

Telafuzlu duyumu, Türkçe ve İngilizce anlamını bulmanızı ister. Bu uygulamada diğer uygulamalar gibi ücretli ve ücretsiz olarak 2 bölüme ayrılır. Ücretli kısmı size tam bir dil eğitimi vermektedir. Öğrendiğiniz dilin yerlilerinden daha çok telafuz videosu görürsünüz ve tüm cihazlarınızda çevrimdışı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu uygulamanın imkanları diğer uygulamalara göre daha azdır.

İngilizce kelime öğreme uygulamaları genel olarak bu şekildedir. Hepsi ücretli ve ücretsiz olarak iki hizmet vermektedir. Hepsinin size katacağı kelime bilgisi farklıdır. Aynı anda hepsini kullanmanız öğrenim açısından size her zaman yeni bir ufuk açacaktır.

Modem Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Önceki yazı

Xiaomi En İyi Telefon Modelleri

Sonraki yazı

Yorum

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir